Yazmaca Dergisi

flickr facebook twitter feed

Screen

Profile

Direction

Menu Style

Cpanel

Bilgisayarın Hayatımıza Etkileri

  • PDF

BİLGİSAYARIN HAYATIMIZA ETKİLERİ

 

           Hayatımıza önemli etkisi olan teknolojik aletlerden biri de bilgisayarlardır. Bilgisayarların hayatımıza girmesiyle, hayatımızda birçok değişiklikler meydana gelmiştir. Bu değişiklikler kimi zaman olumlu yönde olurken, kimi zaman da olumsuz yönde olmuştur.

         Yapılandırmacı yaklaşımın etkisiyle eğitim sistemimiz, öğrencinin bilgiyi hazır bir şekilde alan değil, bilgiye ulaşan bireyler olmasını amaçlamaktadır. Bunun sonucunda da öğrencilerin, bilgiye ulaşmasında en önemli yol, şüphesiz bilgisayarlar olmuştur. Kimi zaman verilen bir ödevi araştırmak, kimi zaman taslağı oluşturulan bir yazıyı temize geçirmek, kimi zaman da sınıfta anlaşılmayan bir dersin, konu anlatımlı cd’ler yardımıyla anlaşılmasında bilgisayarlar öğrenciler tarafından kullanılmaktadır.

       Günümüzde gittikçe yaygınlaşan uzaktan eğitim programlarında da bilgisayarların önemi açık bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Çeşitli nedenlerle örgün eğitime katılamayan insanlar bilgisayarlar yardımıyla eğitim görmekte, kısa zamanda bilgiye ulaşarak bu eksikliklerini tamamlayabilmektedirler.

       İletişim ve eğlence aracı olarak da kullanılan bilgisayarlar, insanların hoşça vakit geçirmelerini sağlamaktadır. Günün yorgunluğunu, stresini azaltmak adına oynanan oyunlar, uzaktaki bir arkadaşla bilgisayar yardımıyla yapılan bir sohbet, hayatın yorucu atmosferinden bir süreliğine de olsa uzaklaşmayı sağlamaktadır.

           Bilgisayarların yararları yanında zararlarının da oldukça fazla olduğu inkar edilemez bir gerçektir. Ölçüsüz ve amaçsız bir biçimde bilgisayar kullanmanın insan hayatına birçok olumsuz etkileri vardır.

         Uzun süre bilgisayar kullanımı bir süre sonra insanlarda bağımlılık yapmaktadır. Sanal dünyanın içinde kaybolan insanlar, zamanın hızla akıp geçtiğinin farkında olmadan saatlerce o sanal dünyada hapsolmaktadır. Gerçek dünyayı unutan insanlar, gerçek arkadaşlıklardan, gerçek dünyadan uzak kalarak asosyalleşmektedirler ve böylece bilgisayar bağımlılığı kronik bir rahatsızlık gibi gün geçtikçe hayatı kuşatmaktadır. Buna bağlı olarak da uzun süre bilgisayar başında oturan insanlarda göz bozuklukları, omuz ve sırt ağrısı gibi rahatsızlıklar meydana gelmektedir.

         Bilgisayarlar amaca hizmet eden birer teknolojik araç oldukları için onları kendi faydamıza yönelik kullanmak da zararlarından kullanmak da bize bağlıdır. Bu yüzden bilgisayar kullanımı bizim yararımız için amaç değil sadece araç olmalıdır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Son Üyeler

You are here