Yazmaca Dergisi

flickr facebook twitter feed

Screen

Profile

Direction

Menu Style

Cpanel

MOTORLU TAŞITLAR VE ÇEVREYE ETKİLERİ

  • PDF

MOTORLU TAŞITLAR VE ÇEVREYE ETKİLERİ

NURAY ÇOPUR*

Özet

        Motorlu taşıtlar çevreyi kirleten en önemli unsurdur. Motorlu taşıt kullanımının artması her geçen gün çevreyi daha da kirletmektedir. Aynı zamanda insan sağlığını da bozmaktadır. Motorlu taşıtlar gerekmedikçe kullanılmamalı ve zararının önlenmesi için çeşitli alternatifler oluşturulmalıdır. Bu konuda göstermiş olacağımız duyarlılık hem bize, hem de çevremize katkı sağlayacaktır.

            Canlıların hayatını olumsuz yönde etkileyen ve cansız çevre öğeleri üzerinde de yapısal zararlar meydana getiren yabancı maddelerin hava, su ve toprağa yoğun bir şekilde karışmasına çevre kirliliği denir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yaşamımız daha konforlu hale gelmiştir ancak bu gelişmenin doğaya ve çevreye verdiği kirliliğin boyutu da her geçen gün hızla artmaktadır. Çeşitli kaynaklardan çıkan radyoaktif, katı, sıvı ve gaz halindeki kirletici maddelerin hava, su ve toprakta yüksek oranda birikmesi çevre kirliliğine neden olmaktadır. Bunlardan en önemlisi motorlu taşıtlardır.

             Motorlu taşıt kullanımının artması her geçen gün çevreyi daha da kirletmektedir. Aynı zamanda insan sağlığını da bozmaktadır. Benzin ve diğer taşıtların çıkardığı egzoz gazlarında bulunan zararlı maddelerin insan sağlığına zararı oldukça fazladır. Ayrıca bu egzoz ve dumanlar hava kirliliğine de sebebiyet vermektedir. Motorlu taşıtlardan kaynaklanan hava kirliliği motorun çalışma durumuna, yakıtın cinsine, motorun çalışma prensibine, aracın yaşına, tipine ve çeşitli nedenlere bağlı olarak kirleticilerin özellikleri ve buna bağlı olarak etkileri değişiklik göstermektedir. Yapılan çalışmalarda dizel kullanımının benzinli motorlara göre daha az kirletici oluşturduğu kanıtlanmıştır. Bu sebeple en azından benzinli motorların kullanımına göre dizel yakıt kullanımı tercih edilmelidir. Motorlu taşıtların çevreye verdiği zararlardan bir diğeri de ses kirliliği oluşturmasıdır. Özellikle büyük şehirlerde nüfus ve trafik yoğunluğundan dolayı bu etki daha çok görülmektedir. Bunu önlemek için motorlu taşıtlarda ses yalıtımlarının yapılması sağlanmalı, özellikle küçük motor bisiklet türü araçlarda susturucuların kullanılmasının sağlanması gerekmektedir.

             Kısacası motorlu taşıtlar hayatı kolaylaştırmanın yanı sıra insan ve çevreye zarar vermektedir. Trafikte de hayatı güçleştirmektedir. Bu yüzden bu konuda çeşitli alternatifler oluşturulmalıdır. Motorlu taşıtlar gerekmedikçe kullanılmamalıdır. Kullanımı en aza indirilmelidir. Çünkü zararı hem bize, hem de çevreyedir. Bu konuda göstermiş olacağımız duyarlılık hem bize, hem de çevremize katkı sağlayacaktır.

                KAYNAKÇA

                1-http://cevrekirliliği.nedir.com/

 [1] AİBÜ Türkçe Öğretmenliği 3/3

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Son Üyeler

You are here